Hoppa till sidans innehåll

Resultat från DM

2015-12-07 10:24
Resultat från DM och Lilla DM i Umeå 28 november
  • Uppdaterad: 2015-12-07 10:32

Kata Damer Kadett
1. Nova Pernetun, Guldstaden Shotokan Karateklubb
2. Leila Katsuura-Vinka, Umeå Shotokan Klubb
3. Olivia Steen, Bodens Karateklubb
Kata Damer Senior
1. Linda Andersson, Guldstaden Shotokan Karateklubb
2. Anna Kawamura, Umeå Chikubu Kai KF
3. Sandra Ahlard, Guldstaden Shotokan Karateklubb
Kumite Damer Kadett +54
1. Olivia Steen, Bodens Karateklubb
2. Leila Katsuura-Vinka, Umeå Shotokan Klubb
Kumite Damer Senior -68
1. Anna Kawamura, Umeå Chikubu Kai KF
2. Sandra Ahlard, Guldstaden Shotokan Karateklubb

Kata Herrar Kadett
Uppvisning: Lukas Lindström
Kata Herrar Junior
1. Gustav Bergstedt, Inyon Karateklubb Piteå
2. Oscar Kuivasniemi, Skelleftehamn Shotokan Karateklubb!
Kata Herrar Senior
1. Gustav Bergstedt, Inyon Karateklubb Piteå!
2. Oscar Kuivasniemi, Skellefteåhamn Shotokan Karateklubb
Kumite Herrar Junior -68
1. Sebastian Nouvipour, Piteå Budo Kai
2. Alexander Larsson, Umeå Chikubu Kai KF
Kumite Herrar Senior -75
1. Zaman Hussaini, Åsele Shotokan Karateklubb
2. Nils Vesterlund, Umeå Chikubu Kai KF
Kumite Herrar Senior + 84
1. Yamish Merhaban, Umeå Chikubu Kai KF
2. Anders Wigenstam, Umeå Shotokan Klubb
3. Bernard Melsom, Piteå Budo Kai

Resultatlista Lilla DM
Flickor
Kata Flickor 9 år
1 Stella Nyberg, Luleå Shotokan Klubb
2 Emma Comic, Umeå Chikubi Kai KF
3 Ava Önell, Umeå Chikubu Kai KF
Kata Flickor 11år
1 Stella Wergens, Umeå Shotokan Klubb
2 Linnéa Scharffenberg Kahlke, Bodens Karateklubb
3 Laura Glaudina, Guldstaden Shotokan Karateklubb
3 Tea Olsson, Bodens Karateklubb
Kata Flickor 12 år
1. Alva Lundberg, Umeå Chikubu Kai KF
2. Karla Barreras, Umeå Chikubu Kai KF
3 Leona Kling Heikka, Bodens Karateklubb
Kata Flickor 13 år
1. Leoni Mannchen, Umeå Chikubu Kai KF
2. Frida Scharffenberg Kahlke, Bodens Karateklubb
3. Linn Berglund, Umeå Shotokan Klubb
Kumite Flickor 9 år
1. Sofia Engman, Sundsvalls Sportkarate
2. Stella Nyberg, Luleå Shotokan Klubb
Kumite Flickor 11 år
1. Linnea Scharffenberg Kahlke, Bodens Karateklubb
2. Ingrid Åstot, Umeå Shotokan Klubb
3. Stella Wergens, Umeå Shotokan Klubb
Kumite Flickor 13 år
1. Leoni Mannchen, Umeå Chikubu Kai KF
2. Karla Barreras, Umeå Chikubu Kai KF
3. Linn Berglund. Umeå Shotokan Klubb

Kata Pojkar 10 år
1. Leo Jansson, Skellefteåhamn Shotokan Karateklubb
2. Mattis Mannchen, Umeå Chikubu Kai KF
3. Leo Andersson, Inyon Karateklubb Piteå
3. Erik Jonasson, Umeå Chikubukai KF
Kata Pojkar 11 år
1. Mitso Kotronia, Umeå Chikubu Kai KF
2. Zack Byström-Karlsson, Guldstaden Shotokan Karateklubb
3. Niels Urban, Umeå Shotokan Klubb
Kata Pojkar 12 år
1. Theo Nordström, Bodens Karateklubb
2. Kalle Burman, Guldstadens Shotokan Karateklubb
3. Mikael Eriksson, Inyon Karateklubb Piteå
Kata Pojkar 13 år
1. Max Wallström, Bodens Karateklubb
2. Felix Bodén, Umeå Shotokan Klubb
Kumite Pojkar 10 år
1. Markus Eriksson, Inyon Karateklubb Piteå
2. Kalle Stenvall, Sundsvalls Sportkarate
3. Leo Andersson, Inyon Karateklubb Piteå
Kumite Pojkar 12 år
1. Johan Engman, Sundsvalls Sportkarate
2. Mikael Eriksson, Inyon Karateklubb Piteå
3. Ben Humberstone, Sundsvalls Sportkarate
3. Niels Urban, Umeå Shotokan Klubb
Kumite Pojkar 13 år
1. Emmanuel Nordin, Sundsvalls Sportkarate!
2. Max Wallström, Bodens Karateklubb!

 

Skribent: Sylve Holmgren
Epost: This is a mailto link

Gilla oss på Facebook!

 



 

vaccinera

Antidoping

  

 

 

Postadress:
Övre Norrlands Karateförbund
Fredrik Westermark, Fällbäcken 19
931 99 Skellefteå

Kontakt:
Tel: 070-5772909
E-post: This is a mailto link

Se all info