Hoppa till sidans innehåll

Sammanfattning NM

27 NOV 2018 09:47
Nordiska Mästerskapen i Finland gick av stapeln den 24/11. Så här gick det för Sverige.
  • Uppdaterad: 27 NOV 2018 09:47

Truppen drabbades hårt av sjukdom inför NM i år och tre tunga namn fick tyvärr ställa in helt i form av Hana Antunovic, William Engman och Anna-Johanna Nilsson.

Övriga truppen kämpade bra vilket räckte till 2 guld, 5 silver och 8 brons. Danmark dominerade återigen i Kumite och fick behålla vandringspokalen. Sverige bibehöll dock sin dominans i Kata med två helsvenska seniorfinaler och medaljer i junior och kadett. I år deltog även uttagna från distrikt med fina insatser, bl.a. genom Hanna Skogström och Matilda Skalare från Mellersta Distriktsförbundet som båda tog medalj i kata.

Nu väntar årets två sista tävlingar för landslaget, Premier League i Shanghai och Venice Cup, sen tar vi sikte med nya krafter på 2019.

Nedan ser ni fulla matchresultat.

Kumite kadett dam + 54 kg

Linnea Bauren SWE–Tatiana Muennoi DEN 1–0

Linnea Bauren SWE–Alita Popova LAT 0–2

Återkval:

Linnea Bauren SWE–Enni Lydman FIN 6–1

Plac 3.

 

Kumite dam junior –59 kg

Matilda Rosenlind SWE–Ylva Forberg NOR 1–0

Matilda Rosenlind SWE–Sarah Lundquist Aakermann DEN 3–2

Matilda Rosenlind SWE–Ksenija Lahe EST 2–0

Matilda Rosenlind SWE–Persia Hansen 0–1

Plac. 2

 

Lidja Stanisic SWE–Marta Ossipova EST 1–0

Lidja Stanisic SWE–Persia Hansen DEN 0–2

Återkval

Lidja Stanisic SWE–Siiri Rantanen 4–4

Plac. 3

 

Kumite dam junior +59 kg

Nora Hallquist SWE–Nora Handelsby NOR 0–6

Inget återkval

 

Lisa Pärlemar Svensson SWE–Annika Saelid NOR 1–3

Återkval

Lisa Pärlemar Svensson SWE–Gouda Elenauskaite LTU 8–0

Lisa Pärlemar Svensson SWE–Katrin Kukk 0–5

Plac. 5

 

Kumite dam –55 kg

Loren Zarei SWE–Gabriele Marozaite LTU 7–4

Loren Zarei SWE–Li Lirsman EST 0–0 

Återkval

Loren Zarei SWE–Ronja Ek NOR 3–1

Plac. 3

 

Sabina Lääveri SWE–Leine Prickade LAT 1–0

Inget återkval

 

Kumite dam –61 kg

Alexandra Haag SWE–Vanessa Gjuka NOR 1–1

Alexandra Haag SWE–Nina Uusi.Esko 4–0

Alexandra Haag SWE–Emma Aronen FIN  2–3

Plac. 2

 

Kumite dam –68 kg

Nathalie Lindström SWE–Andrine Hilton NOR 0–1

Återkval 

Nathalie Lindström SWE–Viktorija Rezajeva LAT 1–3

Plac. 5

 

Lisa Rasmusson SWE–Erika Koridze LAT 1–3

Inget återkval

 

Kumite dam +68 kg

Madeleine Lindström SWE–Titta Keinänen FIN 0–3

Återkval

Madeleine Lindström SWE–Sofie Abild DEN 1–7

Plac. 5

 

Kumite dam lag

SWE–DEN 0–2

Plac 3

 

Kumite kadett herr –57 kg

Viktor Rosenlind SWE–Leons Gaiduks LAT 0–6

Återkval

Viktor Rosenlind SWE–Rusland Andilevko EST 0–1 (disk)

Viktor Rosenlind SWE–Okan Kanturowski DEN 1–0

Plac. 3

 

Kumite kadett herr –63 kg

Ashton Caraan-Saronhilo SWE–Rakihman Ismailov NOR 1–0

Ashton Caraan-Saronhilo SWE–Gvidas Disle LTU 1–4

Återkval

Ashton Caraan-Saronhilo SWE–Markus Tan Ojala 0–5

Plac. 5

 

Ricky Haag SWE–August Vin Platen DEN 0–0

Inget återkval

 

Kumite herr junior –76 kg

Markus Markanen SWE–Maximiliam Ollila FIN 0–3

Återkval

Markus Markanen SWE–Nikolaj Kråkstad NOR 0–1

Plac 7

 

Daniel Karlsson SWE–Mikka Salonen FIN 0–2

Inget återkval

 

Kumite herr junior +76 kg

Rasmus Gomez SWE–Eetu Tuovinen FIN 0–1

Återkval

 

Kumite herr –60

Farid Ahmad Ahmadi SWE–Casper Lidegaard DEN 0–1

Återkval

Farid Ahmad Ahmadi SWE–Miska Salonen FIN 0–1

Plac. 5

 

Kumite herr –67 kg

Elliot Narkiniemi SWE–Tomas Balcius LTU 0–1

Inget återkval

 

Kumite herr –75 kg

Kevin Lieu SWE–Aaro Touminen FIN 0–2

Inget återkval

 

Kumite herr –84 kg

Jimmy Haag SWE–Andrejs Ozerovs LAT 1–0

Jimmy Haag SWE–Michel Corbalan DEN 1–2

Återkval 

Jimmy Haag SWE–Niko Mantere FIN 1–1

Plac. 3

 

Kumite herr +84 kg

David Engman SWE–Emil Hastrup DEN 2–3

Återkval

David Engman SWE–Azuolas Petras Kalpokas 4–1

Plac. 3

 

Kumite herr lag

SWE–LTU 2–0

SWE FIN 1–3

Plac. 3

 

Kata kadett dam

Hanna Skogsström SWE–Oddny Thorarinsdottir ISL 5–0

Hanna Skogsström SWE–Josephine Christansen 2–3

Återkval

Hanna Skogsström SWE–Ronja Piironen FIN 5–0

Plac 3.

 

Kata dam junior 

Matilda Skalare SWE–Eleonora Vaara FIN 5–0

Matilda Skalare SWE–Gouda Elenauskaite LTU 5–0

Matilda Skalare SWE–Sara Funie Karadashi NOR 4–1

Matilda Skalare SWE–Anna Enevoldsen DEN 1–4

Plac. 2

 

Kata dam

Lina Wåglund SWE–Katla Þorsteinsdottir Svana ISL 4–1

Lina Wåglund SWE–Frederikke Bjerring 3–2

Lina Wåglund SWE–Manty Bess FIN 4–1

Lina Wåglund SWE–Mia Karlsson SWE 1–4

Plac 2

 

Mia Karlsson SWE–Irene Galtung NOR 5–0

Mia Karlsson SWE–Laura Scharff DEN 5–0

Mia Karlsson SWE–Lina Wåglund SWE 4–1

Plac 1

 

Kata kadett herr 

Ashton Caraan-Saronhilo SWE–Eduards Doronnins LAT 0–5

Plac. 7

 

Kata herr junior

Benjamin Shen Settergren SWE–Jökull Þordur Henrysson ISL 2–3

Inget återkval

 

Isak Larsson SWE–Saku Virtanen FIN 1–4

Återkval

Isak Larsson SWE–Eduards Sujetovs LAT 4–1

Isak Larsson SWE–Jacob Albert Hansen DEN 1–4

Plac. 5

 

Kata herr

Alexander Pagot SWE–Jesse Enkamp FIN 3–2

Alexander Pagot SWE–August Andersen DEN 4–1

Alexander Pagot SWE–Khai Troung SWE 3–2

Plac. 1

 

Khai Troung SWE–Ivars Pricins LAT 4–1

Khai Troung SWE–Niklas Turunen FIN 5–0

Khai Troung SWE–Alexander Pagot 2–3

Plac. 2

Resultat nationer NM 2018:

1 Danmark

2. Lettland

3. Finland

4. Estland

5. Sverige

6. Norge

7. Litauen

8. Island

Skribent: Sarah Wennerström Cedercrona
Epost: Adressen Gömd

Gilla oss på Facebook!

 

 

    
    



vaccinera

Antidoping

  

 

 

Postadress:
Svenska Karateförbundet
Arenavägen 55,7 tr
121 77 Johanneshov

Kontakt:
Tel: +46859760490, +46859760493
E-post: This is a mailto link